Skutecznie dla Regionu
Moje Miasto

Warning: Use of undefined constant id - assumed 'id' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /moje_miasto.php on line 165

Dębica potrzebuje dobrego gospodarza

 

Zarządzanie miastem powinno być podobne do zarządzania firmą. Sytuacja na rynku pokazuje, że niezbędna jest zmiana stylu działania lokalnych władz. Potrzebne jest inne myślenie i inna strategia działania. Miasto, aby móc sprawnie funkcjonować i rozwijać się musi mieć takie władze i takich samorządowców, którzy nie tylko służą ludziom, ale także  stwarzają Im możliwości zaspokojenia swoich potrzeb. Samorządowiec, prezydent czy burmistrz  - gospodarz miasta -  dzisiaj powinien być przede wszystkim sprawnym menadżerem. Podczas prowadzenia Firmy na co dzień spotykam się z wieloma problemami, konfrontacjami, konieczne jest myślenie ekonomiczne, planowanie, ustalanie strategii działania, opracowywanie taktyk, redukowanie kosztów, poszukiwanie zysków, rozwiązywanie konfliktów, poszukiwanie nowych pomysłów na zwiększenie efektywności działania przedsiębiorstwa.

...i to samo powinni robić sprawni samorządowcy.

Tak jak menadżer w firmie, tak też władze miasta biorą przecież odpowiedzialność za swoje działania. Tylko, że mieście ta odpowiedzialność jest jeszcze większa, ponieważ dla polityka i samorządowca nadrzędnym celem powinno być dobro społeczne.

W czasach kryzysu  mieszkańcy potrzebują zapewnienia od zarządzających, że Ci wiedzą co robią, że ich decyzje są przemyślane, wydają jasne i konkretne polecenia, przekazują - tak jak w biznesie – szczegółowe informacje, precyzyjnie działają na bazie wcześniejszych ustaleń i wreszcie – tak jak w Firmie –skutecznie wdrażają w życie decyzje ustalone wraz z innymi. Dlatego samorządowiec podobnie jak menadżer w Firmie powinien działać według określonej strategii, nawet gdy czasem część działań trzeba na bieżąco zmieniać i modyfikować. Sprawny menadżer potrafi właśnie w kryzysie znaleźć nowe kierunku rozwoju miasta i możliwości generowania przychodów.  Dla mnie jeszcze  jako przedsiębiorcy zawsze najważniejszy jest człowiek… To właśnie ludzie w mojej Firmie stanowili i stanowią największy kapitał.

Zarządzanie ludźmi nie jest w dzisiejszych czasach sprawą prostą, ale przy odpowiednim podejściu i wzajemnym poszanowaniu wytwarza się poczucie współodpowiedzialności za realizację konkretnych działań i mając wspólny cel 

w zgranym zespole jest go o wiele łatwiej zrealizować.